Anzer Balı Hakkında Bilmedikleriniz, Anzer Balı Satın Al

anzer balı

Anzer Balı Hakkında Bilmedikleriniz

Rize’nin Anzer Yaylası’nda üretilen özel bir bal olan Anzer balı Rize’nin İkizdere ilçe merkezinin 35 km güneyinde üretilir. Bu bal Karadeniz’in yüksek yaylalarının havasının eşliğinde üretilerek sağlıklı yaşamı sağlayan bir bal olarak bilinir. Bu Anzer balı hakkında bilmedikleriniz ise balı tadarak öğrenebilirsiniz.

Anzer Balı Hakkında Bilmedikleriniz Nelerdir?

Karadeniz’in yeşilliğin ve temiz oksijenin doruklarında olan yaylasında üretilen bu bal kanser hücrelerini yok etme ve kan hücrelerini yenileme özelliği vardır. Kanın yenilenmesinin ardından büyük ölçüde kanı temizleme faaliyetlerini gerçekleştiren Anzer balı hakkında bilmedikleriniz sağlık açısından fazladır. Üretilen bu balın sağlık konusunda fazla yararlı olmasında etken balın üretilirken olan farklı etkenleridir. Bu etkenler İkizdere ilçesinde bulunan Anzer Yaylası’nın dünyada emsali bulunmayan şekilde 450-500 çeşit çiçekten oluşan kır çiçek florasının olmasıdır. Bu çiçeklerdeki çeşitlilik sayesinde mucizevi sağlıklı olmayı sağlayan balın oluşumu gerçekleşir. Bu çiçek çeşitlerinde ise farklılığın oluşmasına vesile olan 80-90 tane çiçek sadece Anzer Yaylası’nda yetişen endemik tür bitkilerdir.

Anzer Balı Hakkında Bilmedikleriniz İçeriği

Normalde adı Ballıköy olan Rize’nin bu yeri Anzer balından dolayı ismini Anzer Yaylası olarak değiştirmiştir. İçeriğinde yabani erik, armut, elma, ıhlamur, karayemiş, akasya, kuşburnu, çam, kestane gibi ağaç formunda bitkiler bulunmaz. Bu nedenledir ki Anzer Balını yapan arılar 450-500 arası çeşit tek yıllık çiçekten polen ve özüt alarak bu balın oluşumuna katkı verirler. Anzer balı hakkında bilmedikleriniz için bu bilgiyi sahte olan Anzer balını ayırt etmede kullanabilirsiniz. Çünkü Anzer Yaylası hariç diğer yaylalarda bu ağaç formunda olan kestane, karayemiş, ıhlamur, akasya gibi bitkiler bulunur. Çok yıllı olan bu ağaçların olması Anzer balının içeriğinde olmaz. Eğer balın içeriklerinde bu bitkilerin özü söyleniyorsa bu bal Anzer balı değildir.

Anzer Balı Oluşum Aşaması

Mayıs ayının ilk haftasından itibaren havaların ısınmasıyla birlikte arıcılar kovanları Anzer Yaylası’na çıkartmaya başlarlar. Haziran sonlarına doğru artık tüm arıcılar yaylada olmuş olurlar. Çeşitli arıcılar burada varlıklarını gösterirler. Köylü olarak amatör arıcı da profesyonel anlamda bu işi yapan arıcılar da yaylada yerlerini alırlar. Ağustosun sonlarına doğru ise artık üretimin bir aşaması olan balın sağım işlemini gerçekleştirirler. Bu arıcılık faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde arının cinsi önemli bir noktadır çünkü iklim koşullarına dayanıklı olan arılar ancak bu bal üretimini sağlayabilirler. Bu durumdan kaynaklı olarak Kafkas tipi arılar bu iklimde en iyi uyumu sağlayan arı çeşidi olarak bilinir.

Her Zaman Anzer Balı Üretimi Olur Mu?

Yaylada uygun yaz sıcaklığının uzun sürmediği zamanlar meydana gelebiliyor. Bu yüzdendir ki zamanın da az olması ve diğer etkenlerden dolayı yüksek miktarda diğer balların oluştuğu kadar Anzer balı oluşmaz. Anzer balı hakkında bilmedikleriniz arasında yer alabilen bir bilgi olan Anzer balının nadirliğinden dolayı diğer balların petek çerçevesi halinde satılsa da bu balın satılmamasıdır. Bu nadirliğinden dolayıdır ki bazı arıcılar bu balı ürettiği zaman kara kovanda (eski tip kovan) üretimi gerçekleştirmeyi istemez. Çünkü daha az balın çıkmasına vesile olan bir yöntemdir. Diğer bal üretiminde bir kovandan 20-30 kilo arasında bal çıksa da Anzer balı için bu durum 1-5 kg arasında olarak ortaya çıkar. Bu değerli ve nadir bal ise size sağlıklı bir yaşamı verebilecek faydalara sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir